Buď vítán, poutníče :-)

Již rok a půl můžete každý týden na AWrádiu poslouchat pořad s názvem Bůh je, co s tím? U zrodu tohoto pořadu stál poměrně ambiciózní plán: klást otázky, které provázejí život křesťana a o odpovídat na ně. Jak se tento plán daří plnit, máte možnost posoudit sami.
Každý z nás má většinu času v hlavě víc otázek, než odpovědí.
Tento blog vznikl proto, aby posluchači pořadu, ale nejen oni, měli možnost se k otázkám a odpovědím vracet, přemýšlet nad nimi delší dobu a vyjádřit svůj vlastní názor. Doufám také, že bude místem, kde společně budeme přicházet na další a další otázky, které potřebují zodpovězení. Mou osobní modlitbou je, aby tyto stránky byly Božím nástrojem, pomáhajícím všem, kteří sem zavítají.

Pozn. Kliknutím na nadpis příspěvku si můžete poslechnout originál daného dílu pořadu, archivovaný na www.hlasnadeje.cz

úterý 20. května 2008

Co pro tebe osobně znamená Ježíš?

Tentokrát jsem stoprocentně přesvědčena, že otázku, kterou si položíme, už každý z vás ve svém životě minimálně jednou slyšel. Mnozí z nás při jejím zodpovídání zažili nejednu horkou chvilku. No, nebudu to prodlužovat. Dnešní otázka zní: „Co pro tebe osobně znamená Ježíš?“. Tahle otázka se v různých obměnách vyskytuje opravdu často. Zejména poslední dobou, kdy se vlivem různých publikací téma Ježíšova života a smrti znovu a znovu otvírá.

Pro mnoho lidí je představa Ježíše, jako Boha prostě nepřijatelná. Ano, připustí, byl to zajisté významný člověk, možná velký prorok a učitel, ale nic víc. Byl to člověk. Celá spousta mladých lidí s vámi ochotně bude diskutovat o tom, že Ježíš byl prostě takový starověký hippík, který propagoval mír a lásku. Nejvíc diskuzi vyhrotíte tím, že řeknete, že jste věřící – dokonce praktikující – křesťan. Když zarytí debatéři uvidí, že vás nepřesvědčí, budou se vás alespoň snažit vyprovokovat.

Tak mi teda řekni, kdo podle tebe ten Ježíš byl? A jaký proto máš důkazy, co? Na obecné rovině se o takovémhle tématu diskutuje velice dobře. Můžeme se tlouct důkazy a hypotézami až do alelujá. Otázkou ovšem je, co z takové debaty nakonec vyjde. Mám za to, že vůbec nic. Obě strany si budou dál stát na svém, akorát se v tom ještě utvrdí a navíc zničí hned v zárodku vzájemné vztahy.

Tyhle problémy známe a tak nějak s nimi i počítáme. Jenže co když nepadne otázka: Kdo to tedy ten Ježíš byl? ale právě: Co pro tebe OSOBNĚ Ježíš znamená?

Tahle otázka, je otázkou na tělo. Nebo spíš pod kůži. Je to otázka, při jejímž zodpovídání se musíme otevřít. Nepadá zase tak často, ale když mezi věřícími zazní, obvykle se rozhostí hrobové ticho. Máme za to, že odpověď si musíme promyslet. Nemůžeme to ze sebe jen tak vysypat. Potřebujeme napřed důkladně psychologicky rozebrat, proč nám otázka byla položena, jaké pohnutky tazatel měl a co všechno můžeme a nemůžeme říci. Taky samozřejmě, protože se musíme otevřít a odhalit něco ze sebe, potřebujeme zvážit, jestli toho, kdo otázku položil známe dost dobře a v neposlední řadě jestli nám odpověď neuškodí. Zkrátka snažíme se taktizovat.

Neříkám, že bychom si neměli odpověď promýšlet. Jistě ano. Chceme přece, aby nás ten člověk dobře pochopil a abychom mu podali co nejlepší svědectví. Ale měli bychom myslet i na to, že někdy mlčení je tou nejhorší odpovědí, kterou můžeme dát. Pokud totiž nevím, co pro mě osobně znamená Ježíš, jak se můžu nazývat křesťanem?

Otázka Co pro tebe osobně znamená Ježíš? je velmi jednoduchá. Tak jednoduchá, že si ji někdy úplně zapomeneme položit, či nad ní uvažovat. Prostě nás to nenapadne. Řešíme morálku, křesťanskou etiku, evangelizaci, teologii, přeme se o slovíčka a o maličkosti. A když se nás někdo zeptá na něco tak základního, jsme zaskočeni. Nedostává se nám prostě slov. První co nás napadne je, že nás zkouší a tak hledáme různé zádrhele a chytáky, které se v té otázce ovšem vůbec nemusí skrývat.

Nad touhle otázkou mě donutila se zamyslet jedna z učitelek sobotní školy, která nám ji ve třídě položila, pravda, v poněkud komplikovanější formě. Kdyby vás váš nevěřící přítel požádal, abyste mu stručně (jednou nebo dvěma větami) řekli, co pro vás znamená Ježíš, jak byste odpověděli? Ticho ve třídě sobotní školy nikdy není dobrým znamením, ale ticho, které se rozhostilo po téhle otázce bylo víc než tíživé.

Nakonec zazněly odpovědi, ve kterých se ozývala snaha vše obrátit v žert: „Jsem žena, nemůžeš po mě chtít, abych něco vyjádřila stručně.“ nebo snaha odlomit otázce hrot tím, že ji zrelativizujeme: To by hodně záleželo na situaci, na člověku, který by se ptal, a tak… Faktem je, že většina z nás měla spíš než se stručností odpovědi, nebo obecností otázky problém s tím, jak vlastně za sebe na tuto otázku odpovědět. Byli jsme zaskočeni nepřipravení a najednou jsme nevěděli co říci. A všichni jsme si uvědomovali, že kdyby se nás na tohle nevěřící přítel zeptal, ať by situace byla jakákoli, dopadlo by to s námi stejně. Zůstali bychom ohromeně stát a horečnatě lovili vhodnou odpověď ve svých myslích…

Dokážeme to vůbec formulovat? Je to v našich silách? Samozřejmě, v Bibli máme spoustu nádherných příkladů a definic. Celou řadu vyznání dlouhého zástupu lidí, kteří se s Ježíšem setkali osobně. Můžeme se od nich inspirovat. Může se nám zdát, že to měli lehčí. Konec konců, taky se nám lépe definuje vztah k lidem, kteří stojí vedle nás, než k někomu, koho uctíváme a v koho většina z nás věří.

Konec konců taky můžeme použít jeho vlastní slova. Můžeme svůj vztah k němu postavit na tom, co o sobě sám prohlásil. Od mnoha věřících uslyšíte, že je dobrý pastýř, cesta pravda a život, alfa i omega. Proč ne. Jistě jsou to správné a použitelné odpovědi, o kterých si s námi nikdo nedovolí diskutovat. A pokud ano, jistí to verš.

Co odpovím, když se mě zase někdo zeptá: Co pro tebe osobně znamená Ježíš? Přemýšlela jsem o tom. Snažila jsem se vecpat slova, obrazy a pocity do vět, které by dávaly smysl. Do vět, které by formovaly svědectví. Do vět, které by se daly použít. Napadaly mě výrazy jako láska, přítel, Bůh, smrt a spasení. Napadaly mě tisíce krásných definic, které sestavili moudří lidé přede mnou a žádná z nich mi nepřipadala úplně správná. Je toho tolik, že si prostě nemůžu vybrat. Věty, které jsem nakonec sestavila mohou znít jako klišé, ale určitě jsou pravdivé a upřímné.

Ježíš je pro mě ten nejlepší přítel. Je Bohem, který kráčí vedle mě, který je mi blízký. Je pro mě příležitostí, jak Boha poznat a něco o něm pochopit. Je pro mě vzorem, a nedostižným ideálem chování a jednání. Ježíš je ten, kdo mě spasil, kdo za mě zemřel, protože mě miluje. Je lanem, které mě poutá k nebi. Ježíš je tou nedůležitější postavou v mém životě. Ježíš je pro mě ztělesněním naděje. A jaká odpověď napadá tebe?

Co pro tebe osobně znamená Ježíš? Co se ti vybaví, když slyšíš jeho jméno? Nemusíš odpovídat stručně. Dokonce se ani nemusíš snažit, aby to bylo pochopitelné, smysluplné a ucelené svědectví. Ale tu otázku si polož a hledej odpověď, protože bez ní to prostě nejde. Zeptej se sám sebe a dej si čas na to, abys svou odpověď našel. Nemusí být konkrétní, nemusí to být věta, nebo monolog. Může to být obraz, melodie, nebo cokoli jiného.

Jednou z úžasných Božích vlastností je totiž jeho nedefinovatelnost. Ať se snažíme sebevíc, Boha do slov nenacpeme. Nemůžeme ho popsat. Můžeme ho vidět naprosto odlišně, protože jsme jedineční. Náš vztah k Ježíši je individuální. Nemusí spadat do žádné škatulky, dokonce ani nemusí být pochopitelný a přijatelný pro ostatní. Ale je nutné, abychom si ho uvědomovali my sami.

Žádné komentáře: